06Nov

Super Mario Odyssey Recenzja

Dosłownie przyklasnąłem, gdy końcowe kredyty padły na Super Mario Odyssey. Spędziłem ostatnie 15 godzin z ogromnym uśmiechem na twarzy i jakoś punkt kulminacyjny stworzył perfekcyjny zaskakujący i zachwycający wykrzyknik w najnowszej przygodzie hydraulika. To kolejna genialna redefinicja gatunku platformowego, któremu pomógł popularyzować 30 lat temu.

A co najlepsze, nawet po ukończeniu historii, Odyssey ma o wiele więcej frajdy.

Odyssey wygląda jak prosty następca linii Mario 360 i Sunshine z piaskownicy 3D Marios, ale to znacznie więcej. Naturalnie przywołuje, honoruje, a czasami jest bezpośrednio inspirowany grami, które pojawiły się przed nim w postaciach, muzyce i mechanice. Ale ma też coś nowego do powiedzenia, jak połączenie klasycznej rozgrywki 2D ze światem 3D i użycie zupełnie nowej mechaniki posiadania, aby dodać ciągłej różnorodności umiejętnościom i wyczynom Mario.

Ta moc posiadania, ucieleśniona przez nowego pomocnika / nakrycie głowy Mario Cappy, jest wielkim nowym pomysłem Odyssey. W zgodzie z dziesięcioletnią tradycją czarująco nonsensownych historii Nintendo, jest kapeluszem z duszą, a on połączył siły z Mario, aby uratować swoją siostrę, Tiarę, która … czeka na to … została porwana przez Bowsera wraz z księżniczką Peach . (Powiedziałem, że to urocze, nie oryginalne). Moc Cappy pozwala ci na posiadanie wielu innych bohaterów, rzucając na nich kapeluszem Mario, który dziwnie siorbuje fizyczne ciało Mario wewnątrz wroga i daje ci pełną kontrolę nad swoimi mocami. Cappy’s również służy jako podkładka do skakania i broń, tym razem oszczędzając Tuchusa Mario z niezliczonej ilości tyknięć (choć nadal możesz to zrobić, jeśli chcesz).

Wiele najmądrzejszych i najbardziej wywołujących uśmiech rzeczy najlepiej pozostawić do odkrycia dla siebie, ale czy chodziło o to, by rzucić okiem na ogromny, realistycznie wyglądający T-rex w prehistorycznym Kaskadowym Królestwie lub stać się pokornym Goomba, ale potem Stojak Goombas 10-centymetrowy, aby wygrać trudny do zdumienia Lady Goomba, Odyssey miesza rozgrywkę w zaskakujący sposób w każdym ze swoich 16-plusów. Przez całą kampanię regularnie korzystasz z nowych stworzeń w nowy, zmieniający gry sposób.

Zainspirowana Odyssey integracja rozgrywki 2D – w zestawie z 8-bitową sztuką Super Mario Bros. – zasługuje na szczególną uwagę. Wejście w pikselowaną rurę w przestrzeni 3D przenosi Cię do przewijanego po bokach wyzwania 2D, które ma miejsce na powierzchni obiektu na świecie, prawie jak transformacja 2D Linka w The Legend of Zelda: Link między światami. Większość z tych sekwencji nie jest zbyt długa – chciałem, żeby były dłuższe – ale każdy łączy w sobie czystą grę retro w stylu broni z wieloma innymi callbackami, wciąż mieszając rzeczy w sposób, w jaki nigdy nie pojawiały się w tych oryginalnych grach, takich jak odwracanie grawitacji lub owijanie sceny 2D za rogiem obiektu 3D. Zginają zasady, które wykraczają poza najbardziej ambitne kreacje, jakie widzieliśmy w Super Mario Maker.

To także świetna zabawa, gdy nowe kostiumy Mario zostają przetłumaczone na stary 8-bitowy styl. Moim faworytem jest garnitur aviatora i retro-kolorowy strój budowniczego, bez względu na to, że fajnie wyglądają dla doświadczonego hydraulika, ale możesz też mieszać i dopasowywać czapki i stroje do zawartości twojego serca.

Mario

Ze wszystkich odległych krajów, w których Mario odwiedza swoją Odyseję, moim ulubionym tematem jest Metro Kingdom. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś w stylu pół-realistycznego Nowego Donk City w grze Mario. Nie tylko jego miejskie przeszkody pozwalają na pewne kinetyczne platformy – odbijając się od kapturów samochodów i rzucając się na przykład na bieguny miejskie – ale ukryte minigry, takie jak wyścig samochodowy RC i wyzwanie z liną skakankę, to wielkie rozrywki. Cały ten artystyczny kontrast między miastem a konsekwentnie morderczym wyglądem i proporcjami Mario wywołał już ciekawe dyskusje na temat tego, kim naprawdę jest Mario. (Czy “hydraulik” był po prostu eufemizmem dla jakiegoś rodzaju goblinów?) Końcówka części New Donk City może w rzeczywistości być szczytem przyjemności, którą zapewnia Odyssey w sposób ciągły. Konkluzja jest dosłowną celebracją, która podwaja się jako symboliczna; Odyseja to czysta radość, która zdaje się rozumieć i rozkoszować się nią.

W związku z tym zdecydowanie zalecam grać na telewizorze, gdy tylko jest to możliwe. Nie chodzi o to, że gra słabo w trybie ręcznym – w obu trybach działa idealnie płynnie z szybkością 60 klatek na sekundę, chociaż nie ma elementów sterujących na ekranie dotykowym, nawet w minigierach, w których miałyby sens. Wadą gry w ruchu jest to, że mały ekran nie jest tak dobrym zadaniem, aby pokazać zakres i szczegółowość postaci i światów, takich jak zabawne miny, które Mario robi podczas wykonywania pewnych czynności i malutkie 8 ikony bitów ukryte na niektórych ścianach. (Rzuć na nich Cappy Cappy, aby otrzymać szybką nagrodę za złote monety!). Oczywiście jest to równie dobra gra w trybie ręcznym.

Spodziewałem się, że będę mógł grać dalej, nawet po rozwiązaniu spisku, biorąc pod uwagę strukturę 3D piaskownicy Odyssey, ale nie byłem przygotowany na to, ile można zrobić po “przesadzeniu”. W rzeczywistości niektóre z jego najlepszych momentów śledzić zalety, od nowych odblokowań, które z miłością kłaniają się w przeszłość, do sprytnej nowej implementacji starego przyjaciela, do zupełnie nowych światów. Nadal nie jestem gotowy, aby odłożyć Odyssey, ani nie spodziewam się, że będę przez jakiś czas.

To powiedziawszy, podobnie jak w innych konsolach Nintendo Studio EAD z najwyższej półki – w odróżnieniu od filozofii “adaptuj się i przetrwaj lub giń próbując” w kolejnym arcydziele Nintendo 2017, The Legend of Zelda: Oddech Dziczy – Odyseja nie jest szczególnie trudna . Większość pojedynków z bossami jest nieco szybsza i łatwiejsza niż sugerują ich wspaniałe projekty, a kiedy ci się nie uda, śmierć obciąży cię prawie bezsensownymi 10 złotymi monetami, aby spróbować ponownie z liberalnie rozmieszczonych punktów kontrolnych. W związku z tym rzadko tracisz duży postęp.

Zamiast tego, jego wyzwaniem jest eksploracja. Istnieją setki kolekcjonerów Power Moon do odkrycia, a będziesz chciał je zebrać, ponieważ są to klucze otwierające nowe światy – w tym wspomniane lokalizacje po kredycie! Wiele Księżyców jest dość trudnych do wyśledzenia, a nawet gdy już je zlokalizujesz, jest to przyjemne wyzwanie, próbując wymyślić, jak zdobyć na nich rękawiczki w białej rękawiczce. Niektóre znajdują się za klasycznymi niewidzialnymi ścianami, inne są schowane w liniowych obszarach, które próbują cię oszukać, że w środku jest tylko jeden Księżyc. Każda z nich to zabawna mini-puzzel do rozwiązania – szczególnie te, które niedawno pojawiły się w krajobrazie po zakończeniu trybu historii. Zrobiłem co w mojej mocy, aby dokładnie przeszukać moje pierwsze przejście przez kampanię, ale skończyło się na nieco ponad 200, czyli mniej niż jednej czwartej całkowitego dopełnienia kolekcjonerskich niebian.

Odyssey świetnie radzi sobie z myśleniem poza platformą 3D, ale nie wymyśla sposobu na zabicie wszystkich demonów gatunku. Kamera, na przykład, nadal czasami sprawia kłopoty, prowadzi do powiewu podczas skoku lub dostaje zły kąt, aby zobaczyć nadchodzący atak bossa.

Na uwagę logistyczną: pomimo tego, że Nintendo zaleca grę z oddzielnymi kontrolerami Joy-Con, kiedy po raz pierwszy uruchamiasz Odyssey, możesz grać z tym, co ci się podoba i nie przegapić żadnej rytmu rozgrywki. W rzeczywistości czułam się znacznie lepiej z fantastycznym kontrolerem Pro, który pozwala wykonywać większość tych samych gestów opartych na ruchu, machając gamepadem. Dostarcza również wszystkie te same opinie Rumble, jakie robi Joy-Con.

Werdykt

Gry Mario są dostępne niemal od tak dawna, jak konsole do gier, ale na szczęście zawsze ewoluuje. Rzadko zdarza się nam dwa razy ten sam Mario. Super Mario Odyssey zapewnia tę obietnicę oryginalności i innowacyjności: destyluje czcigodny serial “radosny, lekceważący świat i postacie oraz najlepsze w swojej klasie działania platformowe i wprowadza stały strumień nowych i nieoczekiwanych mechaniki. Wszystko jest połączone w arcydzieło pokoleń.